Zostań nauczycielem swoich Rodziców

Ważne !

Ten tekst jest kierowany do Dziecka, dlatego Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze czytać, przeczytaj ten tekst swojemu dziecku na głos. Pozwól mu/jej stać się Twoim najlepszym nauczycielem.

Metoda, o której za chwilę powiemy ma różne nazwy: „odwrócona klasa”, „metoda nauczyciela” czy „metoda belfra”.

My nazwiemy ją „Metodą Małego Nauczyciela”, a dla dzieci starszych zostawimy po prostu nazwę „Metoda Nauczyciela

Na czym polega ta metoda ?

Drogi Mały lub całkiem Duży Nauczycielu swoich rodziców, ta metoda to nic innego jak odgrywanie roli nauczyciela, podczas gdy rodzice są twoimi uczniami.

To co sam/sama chcesz się nauczyć, wytłumacz rodzicom. Słówka/zwroty, które chcesz zapamiętać postaraj się przekazać rodzicom tak, aby je zapamiętali.

To w jaki sposób to zrobisz, zależy od Ciebie.

Pomysły:

1.

Możesz umówić się z rodzicami, że każdego dnia rano nauczysz ich jednego słówka/zwrotu poprzez zwyczajne powiedzenie im jakiegoś słowa lub zwrotu po angielsku – niech rodzice zdecydują, czy chcą je zapisać czy nie.

Na koniec dnia sprawdź czy rodzice pamiętają to słówko/ ten zwrot.

2.

Możesz używać karteczek samoprzylepnych (jeśli umiesz pisać) i zanotować na nich nowy zwrot/słówko każdego dnia (oczywiście najpierw na głos demonstrując je rodzicom), następnie przykleić karteczkę w widocznym miejscu, aby rodzice mogli stale mieć z nią kontakt. Jeśli nie potrafisz pisać, poproś o to rodziców i przygotuj sobie dużo karteczek ze słówkami. Potem będziesz tylko co rano przyklejać jedną z ich.

Wieczorem odklej karteczki, stań w miejscu gdzie one były i zapytaj rodziców jaki zwrot/słówko było na karteczce.

3.

Możesz urządzić w swoim pokoju salę lekcyjną. Niech miśki, lalki czy samochody będą pozostałymi uczniami w klasie, a w centralnym miejscu posadź swoich rodziców.

Poprowadź lekcję (taką jak w szkole), podczas której będziesz mówić do rodziców-uczniów po polsku, ale będziesz ich też uczyć angielskich słów/zwrotów.

Świetnie do tego celu nadają się przedmioty jakie masz w pokoju. Pokazuj rodzicom i innym zabawkowym uczniom przedmiot, nazywaj go głośno po angielsku i proś o powtórzenie.

Możesz też budować zdania polsko-angielskie (o Polsko-Angielskim Paplaniu mówiliśmy tutaj).

Przykład:

Ty jako nauczyciel: Mamo Aniu, przynieś mi GREEN PENCIL, PLEASE. / Tato Bartku, podaj mi RED BALL, PLEASE.

Rodzice wykonują twoje polecenia, a Ty możesz ich nagrodzić za starania uroczym uśmiechem, całusem, przytulaskiem czy cukierkiem.

Odrobina faktów:

Metoda odwróconej klasy jest często wykorzystywaną metodą na naszych zajęciach językowych, bo doskonale wiemy, że to naprawdę skuteczna metoda nauki języka angielskiego.

Według badań z 1994r (Chi et al.,1994) dzięki metodzie nauczyciela dzieci poddane testom, które musiały wytłumaczyć drugiej osobie to czego się same uczyły, osiągnęły wynik o 32% lepszy niż dzieci, które tylko wielokrotnie czytały lub powtarzały materiał samodzielnie.

Ponadto, metoda ta jest z powodzeniem stosowana w japońskich szkołach, zwłaszcza podczas nauki matematyki.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko też uczyło się skutecznie języka, zapraszamy na nasze kursy. Informację o nich znajdziecie tutaj.