TRANSPORT

Tutaj znajdziesz odpowiedź na większość pytań i rozwiejesz swoje obawy 🙂

Na nasz obóz staramy się zapewnić autokar o najwyższym standardzie. Ważnymi kryteriami wyboru są dla nas wiarygodni, sprawdzeni przewoźnicy, rocznik autokaru (nie starszy niż 7 lat) oraz kierowcy z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem w przewozie dzieci. Klimatyzacja, rozkładane fotele, czy DVD – to standardy, które staramy się zawsze zapewnić. Zapinanie pasów bezpieczeństwa to obowiązek, o którym przypominamy dzieciom przed każdym wyjazdem!  

To częste pytanie i ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Otóż opiekę nad dziećmi w trakcie podróży sprawują konwojenci  – są to najczęściej nasi wychowawcy oraz sprawdzeni współpracownicy, którzy od lat odpowiadają za opiekę nad dziećmi. Ilość konwojentów uzależniona jest od ilości dzieci i określona przepisami bezpieczeństwa dzieci w trakcie podróży. 

Obowiązki konwojenta:

  • sprawdzenie i dopilnowanie stanu liczebnego (każdy otrzymuje listę uczestników)
  • dbanie o właściwe zachowanie się podczas przejazdu
  • zapewniają bezpieczne wsiadanie i wysiadanie określając sposób komunikowania się z kierowcą w czasie jazdy
  • przestrzegają zalecenia wysiadania dzieci i młodzieży tylko na parkingach, a po każdym postoju ponownie liczą uczestników wycieczki
  • pilnują bezpieczeństwa podopiecznych np. w czasie wycieczek, przejścia do miejsca zbiórki, zwiedzanego obiektu
  • organizują bezpieczne wysiadanie w razie konieczności, a w przypadku zatrzymania się na trasie na skutek zaistniałych okoliczności, zmuszających podróżnych do opuszczenia pojazdu, zabezpieczają wyjścia na prawe pobocze, zgodnie z obowiązującym kierunkiem jazdy
  • dbają by dziecko wysiadające z autobusu zabrało swoje rzeczy i bagaż
  • nie dopuszczają do przewozu dzieci i młodzieży w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu ich zdrowia i życia

Prosimy pamiętać, że wychowawca, który przewozi Państwa dziecko jest konwojentem, a podczas naszego obozu dziecko może mieć innego wychowawcę, który będzie realizował program.

Numery telefonów do konwojentów będą podane w informacji wyjazdowej!

Wynajęty autokar  zostanie poddany kontroli przed wyjazdem. Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego dokona szczegółowej kontroli.

Proszę pamiętać, że naszym celem jest bezpieczna podróż na obóz i w naszym wspólnym interesie jest zadbanie by autokar był sprawny, a kierowca trzeźwy i wypoczęty. W tym celu autokar podstawia się do kontroli średnio godzinę wcześniej przed planowaną godziną zbiórki, by policjanci dokonujący kontroli mieli czas na:

– sprawdzenie stanu technicznego autokaru,

– sprawdzenie stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy,

– sprawdzenie dokumentów autokaru,

– sporządzenie protokołu z kontroli.

Oczywiście, na specjalne Państwa życzenie protokół z kontroli będzie dostępny do indywidualnego wglądu.

 

To pytanie jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa podróży. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której każde z dzieci zabiera po 2-3 duże walizki bagażu i w momencie pakowania autokaru, brakuje miejsca dla Państwa dziecka. Co zrobić: wstawić walizkę do środka autokaru by jej nie zniszczyć,  zmniejszyć bagaż? Żadna opcja nie jest możliwa. W trosce o komfort podróży wszystkich uczestników obozu zadbajmy o to, by walizka naszego dziecka była spakowana z rozmysłem. Co zabrać na obóz? O tym kilka słów napisaliśmy w dokumencie: Wyprawka obozowa, do którego lektury zapraszamy.

Postoje autokaru wynikają z czasu pracy kierowcy i każdorazowo kierownik obozu po konsultacji z kierowcą informuje dzieci o najbliższym postoju. Na trasie naszego przejazdu do miejsca docelowego, powinniśmy zorganizować jeden postój – na parkingu z toaletą i barem/ sklepem. Czas postoju wynosi od 15 do 45 minut.

Wyjazd na obóz odbędzie się autokarem. Informacje na temat wyjazdu dostępne będą na naszej stronie oraz zostaną przekazane Państwu mailowo na około 7 dni przed wyjazdem.

Takiego scenariusza nie zakładamy choć musimy być i na takie zdarzenia przygotowani. Zawsze dokładamy największą troskę o dobór najlepszego z dostępnych przewoźników, czyli takiego, który jest: sprawdzony, wiarygodny i dbający o tabor.

Jeśli jednak zdarzy się „coś” i autokar się zepsuje to  przede wszystkim zachowujemy zimną krew i działamy by jak najszybciej i najsprawniej rozwiązać problem. Najważniejsza jest diagnoza problemu, zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieci i podjęcie odpowiednich działań by kryzys  zażegnać.

Miejmy nadzieję, że nasza podróż na obóz będzie nie tylko bezpieczna ale również przyjemna dla dzieciaków.